Oční optika Bc. Pavel Krňák

Tř. Čs. legií 1083/10, 405 02 Děčín 4, tel: 412 531 434, fax: 412 531 434, e-mail: optika.krnak@seznam.cz, web: www.optikakrnak.cz


Oční optika Bc. Pavel Krňák
Novinky

Plastové brýlové čočky pro děti s předpisem od lékaře zdarma.

Nová kolekce brýlí Ray.Ban

Ke třem balením kontaktních čoček Air optix Aqua, Night and Day,Air Toric, Air Multifokal dostanete jedno balení zdarma.

Nově sluneční brýle OAKLEY.

Kontakt

Oční optika - Bc. Pavel Krňák

Bc.Pavel Krňák

Tř. Čs. legií 1083/10, 405 02 Děčín 4

tel: 412 531 434, 727889662
e-mail: optika.krnak@seznam.cz 

Otevírací doba: Po - Pá: 08:30 - 17:00 - So: 08:00 - 11:00

web: www.optikakrnak.cz

IČ - 69914141

Zaps. u Ožú Oú Děčín č.j.:197/00/10/Ž/k, ev.č.:350210-10399-00 dne 11.2.2000

 

Sluneční brýle

Jak postupovat při výběru slunečních brýlí?

V první řadě je třeba si uvědomit, za jakým účelem budete vybrané brýle používat. Jestli jen jako módní doplněk nebo třeba na řízení do auta či na sport. Brýle vám musí dobře sedět, nesmí vás nikde tlačit ani být volné. Pokud tomu tak nebude, velmi pravděpodobně vás z nošení takových brýlí brzy začne bolet hlava nebo vám začne vadit, že neustále padají z nosu. Také musí obsahovat UV filtr a ideálně by měly být polarizační.

Co je to polarizační filtr?

Světlo se pohybuje ve vlnách. Když je polarizováno odrazem od plochého povrchu, skládá se z „dobrého“ vertikálního světla, které nám umožňuje rozlišovat barvy a kontrasty, a ze „špatného“ světla, které se pohybuje horizontálně k oku a zabraňuje mu v jasném vidění. To je pociťováno jako oslnění. V polarizačních čočkách jsou molekuly uspořádány tak, aby propouštěly pouze vertikální „dobré“ světlo. Horizontální světlo je zachyceno filtrem. Tento filtr posiluje přirozenou schopnost oka a zajišťují tak optimální vidění. Zvyšuje i kontrast barev a míru vnímání okolí. Zdokonaluje ostrost vidění a eliminuje nežádoucí horizontální odlesky.
Jaké sluneční brýle jsou vhodné na řízení?
V každém případě doporučuji polarizační čočky. Co se týká intenzity zabarvení, zvolil bych střední intenzitu. Příliš tmavé čočky mohou zhoršit kvalitu vidění. Zbarvení čoček je individuální záležitost. Nejpoužívanější čočky jsou šedé, šedozelené a hnědé. Existují samozřejmě i brýle s různě barevnými čočkami, jako je např. modrá, červená, růžová apod. Tyto odstíny však mohou zkreslovat barvy na semaforech, proto se nedoporučují na řízení auta.

Nosím dioptrické brýle, jaké mám použít sluneční brýle?

Máte v podstatě dvě možnosti. Můžete použít kontaktní čočky. Přes kontaktní čočky je poté možné nosit jakékoliv sluneční brýle. V případě, že kontaktní čočky z nějakého důvodu používat nemůžete nebo nechcete, je možné zhotovit dioptrické brýle přímo pro vás na míru. Takovéto brýle mohou být na stálo zabarvené, mohou být polarizační nebo např. samozabarvovací , tzn. že v místnosti jsou světlé a venku se vám zabarví dle intenzity světla. V současné době jsou již na trhu i samozabarvovací čočky, které se zabarvují i za sklem automobilu, takže je možné je použít i na řízení.

A pokud sportuji?

V tomto případě doporučuji použít sportovní brýle značky Adidas nebo Oakley. Tyto brýle mají zorníky zhotovené ze speciálních materiálů, aby vydržely zatížení při sportu. Samozřejmě jsou polarizační a osahují UV filtr. Do těchto brýlí je také možné vložit speciální klipy s dioptrickými čočkami a v případě brýlí Oakley je možné zhotovit přímo dioptrické zorníky.

Kde si mám sluneční brýle zakoupit, abych měla jistotu, že brýle obsahují UV filtr popř. že jsou polarizační?

Doporučuji sluneční brýle zakoupit v oční optice Bc. Pavel Krňák. Ke každým brýlím zde mají prohlášení o shodě, že brýle opravdu obsahují uvedené filtry. Také vám nejlépe poradí, jaké brýle dle výše uvedených kritérií vybrat, jelikož u slunečních brýlí jsou na prvním místě vlastnosti čoček a teprve poté jejich design.

Bc. Pavel Krňák – registrovaný optometrista

 

Provozováno CMS / E-shop (c)2020 Czechproduct.cz s.r.o. | WebCare | Mapa webu | Cookies