Drobečková navigace

Úvod > Služby > Měření zraku

Měření zraku

Nosím brýle a mám pocit, že už přes ně špatně vidím. Musím jít k očnímu lékaři?

Nemusíte. Je možné zajít rovnou do oční optiky, kde si můžete nechat změřit zrak a zároveň zhotovit brýle. Měření zraku zde provádí optometrista. Je to zdravotnický pracovník, který má specializaci na vyšetření zraku a aplikaci kontaktních čoček. Při své práci používá speciální přístroje, metody a pomůcky. V rámci měření Vám optik-optometrista navrhne i nejvhodnější brýlové čočky a obruby.

Měření zraku

Pokud ještě žádné brýle nenosím, nikdy jsem nebyl u očního lékaře a mám pocit , že špatně vidím, můžu jít také rovnou do oční optiky?

Můžete. V tomto případě Vám optometrista zjistí a změří zrakovou vadu a obvykle Vám dle typu Vaší oční vady následně doporučí návštěvu očního lékaře. A to z  důvodu preventivního vyšetření a kontroly zraku z lékařského hlediska. Brýle si samozřejmě můžete nechat zhotovit dle vyšetření optometristou.

Jaký je postup měření zraku?

Na měření zraku je vhodné se dopředu objednat, abyste měli jistotu, že Vám bude optometrista plně k dispozici a bude Vám moci věnovat takový čas, který si Vy i Váš zrak zasloužíte. Vyšetření zraku zabere zhruba 30 až 60 minut. Vše záleží individuálně na klientovi. Především samozřejmě na jeho zraku, na potížích se zrakem, na použitých metodách, na aplikovaných testech, na zjištěných zrakových vadách apod. Každé měření je zahájeno vstupním pohovorem. Sdělíte, zda máte nějaké potíže se zrakem , kdy Vám byly zjištěny dioptrie, jak velké dioptrie máte, zda jsou dostačující, nebo zda se zrak zhoršil, apod. Pokud žádné problémy se zrakem nemáte, je to naprosto v pořádku, neboť měření zraku bývá využíváno i jako velmi efektivní prevence před poškozením zraku. K měření zraku se používá objektivní počítačová refrakce, která za pomocí počítačového autorefraktometru stanoví přesnou diagnózu Vašeho zraku. Vedle ní se používá i subjektivní refrakce pro vidění do dálky, u které se využívají zkušení obruby, testovací skla a zkušební testy. 

Má nošení brýlí nebo kontaktních čoček vliv na změnu oční vady?

Nemá. Mezi lidmi koluje řada mýtů, např. že oči můžeme „trénovat“ tím, že budeme brýle odkládat, nebo budeme nosit nižší korekci, než oko skutečně vyžaduje. Opak je pravdou. Se správnou korekcí zraku můžeme předejít růstu oční vady, únavě očí nebo například bolestem hlavy. To jsou totiž často důsledky nekorigované nebo nesprávně korigované zrakové vady.

Měření zraku

Ve které optice si nechat změřit zrak?

Očních optik, které se zabývají měřením zraku je nespočet. Je potřeba navštívit takovou, kde má optometrista bohaté zkušenosti, kde má určitou praxi, a kde Vám bude poskytnuta profesionální péče. V Děčíně najdete oční optiku pana Bc.Pavla Krňáka, která má statut zdravotnického zařízení a kde se Vám bude věnovat odborný optometrista.

Jak často si nechat zkontrolovat zrak?

Bez pravidelného vyšetření někdy zhoršení vidění nevnímáme, jelikož vada zraku se může vyvíjet postupně a pomalou změnu si mnohdy neuvědomíme. Z hlediska prevence je proto vhodné navštívit optometristu minimálně jednou za dva roky, ovšem lepší je si nechat zkontrolovat zrak jednou za rok.

Bc. Pavel Krňák – registrovaný optometrista