Drobečková navigace

Úvod > Služby > Aplikace kontaktních čoček

Aplikace kontaktních čoček

Jak začít s kontaktními čočkami?

Téměř každý člověk může nosit kontaktní čočky. Pokud jste ještě kontaktní čočky nikdy nepoužívala je nutné navštívit očního odborníka,optometristu, kterého obvykle najdete v oční optice nebo aplikačním středisku. V naší oční optice Bc. Pavel Krňák v Děčíně najdete dva optometristy, kteří jsou oprávněni aplikovat kontaktní čočky. Na první aplikaci vždy doporučuji domluvit si schůzku, neboť prvotní aplikace trvá cca 60 až 90 minut. Optometrista vám oči odborně vyšetří, pomůže vám s výběrem těch nejvhodnějších čoček s ohledem na vaše individuální potřeby, naučí vás s čočkami manipulovat a poučí vás jak čočky správně používat.

TOPCON KR-1

Jak probíhá aplikace kontaktních čoček?

Součástí každé návštěvy našeho aplikačního střediska je úvodní rozhovor s klientem, při kterém zjistíme anamnézu, klientovy potřeby a veškeré informace potřebné k aplikaci. Zároveň vám vysvětlíme průběh vyšetření i následných návštěv. Před výběrem vhodné kontaktní čočky zjistíme aktuální dioptrie a další parametry oka. Na základě informací zjištěných při úvodním rozhovoru a naměřených údajů s vámi optometrista vybere nejvhodnější čočku s potřebnými dioptriemi a zakřivením. Noví nositelé jsou poté zacvičeni ve správné manipulaci a péči o kontaktní čočky, naučíte se kontaktní čočky nasadit a vyjmout. Také dostanete veškeré informace potřebné ke správné péči o kontaktní čočky, bude vám doporučen vhodný režim nošení a produkty pro péči o kontaktní čočky. Informace dostanete také vytištěné, včetně kartičky nositele. Po nasazení kontaktní čočky překontrolujeme vaše vidění a na speciálním mikroskopu(štěrbinové lampě) usazení čočky na rohovce. Podle typu čoček a doby nošení, vás na závěr optometrista objedná na následnou kontrolu, obvykle za 1-2 týdny. 

Kontaktní čočky

Jaké jsou typy kontaktních čoček?

Kontaktní čočky lze rozdělit podle několika kritérií, např. podle materiálu, tvaru, podle technologického postupu výroby, podle účelu použití , nebo podle intervalu použitelnosti . V našem aplikačním středisku nejčastěji aplikujeme měsíční kontaktní čočky Air Optix Agua od firmy Alcon, vyrobené ze silikonhydrogelu, což je nejmodernější materiál pro výrobu čoček s velkou propustností pro kyslík. Těmito čočkami lze korigovat oční vady jako je krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus a presbyopie a mohou být požívány na stálé každodenní nošení . Tyto čočky se z oka vyjímají každý den, musí se čistit, dezinfikovat a ukládat do skladovacího ochranného roztoku Opti –fee pure moist ,nebo do podobného roztoku určeného na silikonhydrogelové čočky. Dalším typem , který je velice často využíván, jsou jednodenní čočky Dailies Aqua opět od firmy Alcon, určené pro příležitostné nošení. Jsou to čočky na jedno použití, péče o tyto čočky tedy není nutná.

Mohou kontaktní čočky používat i děti?

Ano, samozřejmě je to možné. I přes velký výběr dětských brýlí se mohou děti nosící dioptrické brýle přeci jenom cítit handicapovaní a kontaktní čočky mohou zvýšit jejich sebevědomí. U dětí jsou kontaktní čočky zvlášť vhodné na sportovní aktivity, protože umožňují perfektní vidění a není zde žádné riziko úrazu, které jinak hrozí při rozbití brýlí. Při první aplikaci kontaktních čoček u dětí je nezbytně nutná spolupráce rodičů. Ideální variantou pro děti jsou jednodenní kontaktní čočky. Do 15 let může dětem ze zákona naaplikovat kontaktní čočky pouze oční lékař.

Kontaktní čočky

Jaké jsou hlavní zásady při používání kontaktních čoček?

Vždy dodržujte instrukce, které jste obdrželi od svého kontaktologa. Kontaktní čočky používejte jen po dobu na kterou jsou určené, nikdy je nepřenášejte. Nepoužívejte čočky, jejichž doba použitelnosti již vypršela. Čočky s plánovanou výměnou po každém použití vydesinfikujte v roztoku na kontaktní čočky. Roztok nikdy nepoužívejte opakovaně. Vždy používejte pouze roztok, který vám byl doporučen kontaktologem. Nikdy nespěte s čočkami, pokud k tomu nejsou určeny. Nikdy nepoužívejte vodu z vodovodu k oplachování čoček nebo pouzdra na čočky. Pokud se v čočkách budete koupat, jednodenní čočky vždy po koupání vyjměte a vyhoďte. Čočky pro opakované použití je nutno vydesinfikovat v roztoku, aby se zabránilo množení plísní, bakterií a prvoků přítomných ve vodě. Pro případ nouze doporučujeme nosit s sebou malý roztok s náhradními čočkami, popřípadě brýle.

Dodržujte pravidelné preventivní prohlídky u vašeho očního specialisty alespoň 1x za půl roku, vyhnete se tím možným problémům s čočkami. I když nepociťujete žádné nepříjemné projevy, nemusí to znamenat, že vaše oči na čočky reagují dobře.

Bc. Pavel Krňák – registrovaný optometrista